top of page

Orkide Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır ?


Orkide Çiçeği Nasıl Bakılır
Orkide Çiçeği

Zarif ve narin bir çiçek olan orkide, popüler bir hediye olarak ev ve ofislerimizi süsleyen en güzel aksesuarlardan birisidir. Özel günlerin vazgeçilmez hediyelerindendir. Özellikle sevdiklerinizin doğum gününü kutlamanın en şık ve güzel yollarından birisidir. Orkide seçiminde çiçekleri olgunlaşmış olanlardan ziyade içinde tomurcuklarının da bol olduğu bir kısmı açmış olanları tercih etmekte fayda vardır.

Aslında uzun ömürlü ve dayanıklı bir çiçek olan Orkide, bakımına dikkat etmediğimizde çok kısa zamanda kaybedilebilir. Tropikal bir bitki olan orkide, sıcak havayı sever ama doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Orkideler, direk güneş ışığı almayan bol aydınlık yerler isterler. Klima altına koymamanız da önemli bir tercih olacaktır. En iyi oda sıcaklığı gündüzleri 24 derece akşamları da 18 derece civarıdır.

Orkidelerin saksının çok büyük olmasına da gerek yoktur. Gelişimiyle birlikte köklerinin ezilmeyeceği büyük bir saksıya geçiş yapabilirsiniz.

Orkide bakımında en büyük hatamız bu kadar dayanaklı bir bitkiyi çok fazla sulayarak öldürmemizdir. Orkidenizi, haftada 2-3 kez sulamak yeterlidir.Tabi mevsimi de göz önünde bulundurmak gerekir.Yaz aylarında su ihtiyacı artarken kış aylarında bu ihtiyaç azalacaktır. Evet orkideler nemi sever ama verdiğimiz suyun çok kısa zamanda saksıdan akıp gitmesi gerekir. Zira orkide kökleri ile nefes alan bir bitkidir. Hava alan bu kökler, uzun süre suda kalırsa adeta boğulmasına neden olur. Bu nedenle de suyun akışını engelleyecek ikinci bir saksı içerisinde kalması orkideler için son derece sıkıntılıdır. Sulama yaparken diğer bir yöntemde daldırma yöntemidir. Su dolu bir kasenin içerisine orkide saksısını bir kaç dakika oturtup tekrar çıkarmanızdır. Sabah ve öğle saatleri sulamak için uygun zamanlardır. Zira akşam sulamaları bakteri ve mantar oluşumuna yol açabilir.Kuru ortamlarda zaman zaman orkide yapraklarına su püskürtebiliriz. Ama yaprak aralarına su kaçırmamaya dikkat etmelisiniz.orkide bakımı, orkide bakımı nasıl yapılmalı, orkide seçimi, orkide saksısı, orkide sulama, orkide yer seçimi, en şık hediye orkide, orkide doğum günü hediyesi, en popüler hediye orkide, özel gün hediyesi orkide, orkide kurudu, orkide yaprağı
Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page