top of page

Siklamen Çiçeğinin (Tavşankulağı) Bakımı Nasıl Yapılır ?


Siklamen Çiçeğinin (Tavşankulağı) Bakımı Nasıl Yapılır ?
Siklamen Çiçeği

Sonbahar ve kışın en renkli en canlı en güzel çiçeklerinden siklamen çiçeğinin bakımını bu yazımızda anlatacağız. Siklamen çiçeği sonbahar kış aylarında görünümüyle hayatımıza neşe ve umut katan içimizi ısıtan en güzel çiçeklerdendir. Fuşya, beyaz, mor, kırmızı, krem renkli çiçekleri ile göz kamaştırıcı güzelliğe sahiptir. Siklamen çiçeğinin anlamı aşk olarak tanımlanmıştır. Bu çiçek aşkı haber eder.


Siklamen çiçeği, soğuk ve serin yerlerde yetiştirilir, sıcağı pek sevmeyen bir bitkidir. Bu nedenle siklamen sonbahar ve kış aylarında yeşil ve çiçekli kalır. Siklamen çiçeği ilkbahardan itibaren çiçeklerini döker ve yaprakları kuruyup düşer. Soğanlı bir bitkidir ve toprakta sadece soğanı kalır. Bu aylarda sulama yapmanıza gerekte yoktur.Bu dönem çiçeğin adeta dinleme ve uyku dönemidir. Eylül gibi tekrardan sulamaya başlayarak bitkinin yaprak ve çiçek açmasını sağlayabilirsiniz. Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte çiçeğinizde filizlenme gerçekleşir.


Siklamen havadar ve nemli ortamları sever.Sulama yapılırken toprağının her tarafının sulanması iyi olacaktır. Fakat sulamanın ardından saksı dibinde su kalmadığından emin olmalısınız. Yine bitkinizi sularken çiçeklerine ve yapraklarına su değdirmemeniz gerekir. Bir çok bitkinin aksine hava akımlarının olduğu, kapı aralığı, cam önü gibi yerler siklamen çiçeğinize zarar vermeyecektir.Siklamen humuslu, drenajı iyi sağlanan, geçirgen topraklarda yetiştirilmelidir.Yine hemen tüm bitkilerde olduğu için çok büyük saksılarda yetiştirilmemelidir. Zira bitki, aldığı tüm besini kökün toprakta gelişimi için harcayacaktır.Kuruyan çiçeklerinin toplanması, yerine yeni çiçeklerin gelmesini sağlayacaktır.


Siklamen balkon veya bahçe çiçeğidir.Evde uzun süreli bekletilmeyi sevmez. Hemen hemen tüm bitkilerde olduğu gibi direkt güneş ışığından uzak aydınlık ortamlarda yetiştirilmelidir. Bulunduğu yerde başka cisimlerle teması önlenmelidir. Temas altındaki yapraklarda sararmalara sebep olabilir. Ayrıca bitkilerin çoğunda olduğu gibi çiçekleriniz, az ışık aldığı zaman yeteri kadar beslenemeyeceği için, çiçeklerinde solma ve kararma meydana gelebilir.


siklamen, sıklamen, tavşankulağı, Cyclamen, Sıklamen çiçeği nasıl bakılır, Sıklamen çiçeği nasıl çoğaltılır, Sıklamen çiçeği anlamı, Sıklamen ne demek, sıklamen, sıklamen bakımı, sıklamen rengi

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page