top of page

Kumkuat - Kamkat Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır ?


Kumkuat - Kamkat Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır ?
Kumkuat - Kamkat Çiçeği

Kamkat, kunkuat, hatta süs mandalinası ve altın portakal gibi isimlerle de anılan kumkuat, sadece şekliyle kalbimizi çalmakla kalmıyor, aynı zamanda afiyetle de yeniyor. Hem de kabuğuyla birlikte... Peki yetiştirirken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle Kumkuat-Kamkat çiçeği, bolca gün ışığını sever fakat direk gün ışığına maruz da kalmamalıdır. Hızlı büyüyebilmesi için aydınlık yerlere ihtiyaç duyar. Kumkuat bitkisi, gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebilir. Bu nedenle gün ışığı almayan yönü belirli aralıklarla gün ışığına çevirilmelidir. Böylece çiçeğin bir yöne doğru eğilimi de engellenmiş olur.

Kumkuat bitkisi az ışık aldığı zaman yeteri kadar beslenemez bu nedenle çiçeklerinde solma ve kararma meydana gelir.

Peki Kumkuat nasıl sulanmalı?

Kumkuat çiçeği, yazın haftada en az 2 kere, kış aylarında ise haftada 1 kere saksı üstünden sulanmalıdır. Suyun tüm toprağa ulaşması gerekmektedir. Sulamayı belirli aralıklarda yapabiliriz. Örneğin yazın sulama periyodu Pazartesi ve Perşembe günleri gibi tercih edilebilir. Kışın ise sulama periyodu Pazartesi günleri tercih edilebilir. Sulama esnasında kullanılan su kabı ölçeği hep aynı olmalıdır. Kumkuat çiçeğine dökülen su, saksının dibinde en fazla akşam sulamış isek, sabaha kadar bekletilmelidir. Sabahleyin tabak da biriken su dökülmelidir. Böylelikle kumkuat- kamkat bitkisinin toprağında koku ve haşerelerin oluşmasına engel olabiliriz. Sulamada temel kural, bitkinin toprağı kurudukça su verilmesidir. Kumkuat toprağının kuru yada sulu olduğunu anlamamız için, toprağına parmağımıza batırarak kuru veya ıslak olduğunu anlayabiliriz. Islak ise bitkimiz topraktaki suyu henüz bitirememiş olduğundan sulamamızı bir sonraki sulama gününe bırakmalıyız.

Kumkuat nerede yetişir?

Kumkuat çiçeği rüzgar akımı alan yerlerden uzak tutulmalıdır. Kış aylarında çiçeğin bulunduğu ortam sıcaklığı 14 ile 15 derecenin altına düşmemelidir. Rüzgar çiçeğimizi salladığı için bitkinin sapında oynamalar ve toprağın köküne hava akımının girmesine sebep olur. Buda çiçeğimizin ömrünü azalttığı gibi çiçeklerin yapraklarında sararma ve çiçeklerinde solmalara sebep verir. Örneğin : Kapı ağzı ve pencere gibi açılan ve rüzgar alan yerlerden çiçekler kesinlikle uzak tutulmalıdır.

Kumkuat nasıl budanır?

Kumkuat çiçeği dallarının üzerindeki çiçekler solup geçtikten sonra, tekrar açması için solan yaprakları kesilerek budanmalıdır. Kesilen bölgenin içine hava akımının girmesine engel olmak için, üzeri kapatılmalıdır. Örnek: soğuk silikon, mum yada yakıcı olmayan yapışkanlarla kapatılabilir.

Kumkuat toprağı değiştirme?

Kumkuat çiçeğinin toprak değişimi yılda 1 kere Nisan ayında yapılmalıdır. Toprak değiştirirken dikkat edilmesi gereken husus, değiştirmek istediğiniz çiçeğin saksısının en fazla bir numara büyüğünün tercih edilmesidir.

Kumkuat Vitamin Kullanımı

Kumkuat çiçeğimizin yaprakları ve çiçekleri sağlıklı ise bu dönem içerisinde vitamin kullanmak zorunda değiliğiz. Bitkimizin çiçekleri solmuş ve budamasını yapmış isek bu dönemde bitkimizin hem çiçek açması hemde gelişmesi için seralar ve mağazalardan temin edebileceğimiz çiçek vitaminlerini, kullanma koşullarına uyarak verebiliriz. Örnek: Genelde 1LT suya bir kapak ölçeğinde vitamin dökülür ve iyice karıştırılır. İlaçlı suyu bitkilerimize onbeş günde bir yada ayda bir uygulayabiliriz.

Kumkuat ışığı sever mi ?

Kumkuat çiçeklerimizin yaşam alanlarımızda bulunmasını istiyor ama koyacağımız ortam gün ışığından uzak kalıyor ise bitkilerimizin yapraklarının dökülmemesine, çiçeklerinin de açmasına ve sağlıklı kalmasına bizlerin yardımcı olması gerekir. Bunun için çiçeklerimizi doğal ortamlarına uygun hale getirmek ve ışık alması için üstünden aydınlatıcılarla desteklemek gerekir. Saksı çiçeklerinin büyük bir bölümü aydınlığı sever, bu gün ışığı olmalı, olmayan bölgelerde ise, aydınlatıcılar ile desteklenmeli. Karanlıkta kalan bitkiler yapraklarını döker, sararmalar ve solmalar oluşur. Ayrıca daha az ışık alan bitkilere, daha az su verilmelidir.

Çiçeklerimizi nasıl korumalıyız?

1 - Bitkinin aşırı derecede sulanması

2 - Bitkimizin saksı deliklerinin kapalı olması ve suyun deliklerden tabağına çıkmaması

3 - Hastalanmış bitkinin diğer bitkilere yakın olması

4 - Toprağının kalitesiz olması veya vitaminin yetersiz kalması

5 - Bitkimizin yapraklarında oluşan hastalıklar ve mantarlar sinek, solucan veya yapışkan gibi pamuksu hastalıklar bitkimize zarar vermektedir.

Bu gibi hastalıkları ve haşereleri bitkimizde gördüğümüzde, ziraat ilaçları satan firmalardan bitkimizden bir yaprak veya toprak götürerek oluşan hastalıkları göre ona uygun ilaçları alıp kullanma klavuzuna uyarak kullanmalıyız.

Kumkuat nasıl çoğaltılır?

Kumkuat çiçeğinin çoğaltılması bitkinin köklerinden ayırma yöntemiyle olur. Bitki köklerinden ayırıp ufak bir saksıya dikip sulama ve bakımına devam edilmelidir.


kumkuat bakımı, kumkuat ağacı bakımı, kumkuat bakımı nasıl yapılır, kumkuat bakımı nasıl yapılmalı, kumkuat bakımı ve beslenmesi, kumkuat ağacı, kumkuat meyvesi, kumkuat faydaları, kumkuat bitkisi, kumkuat limon, kamkat ağacı, kamkat meyvesi, kamkat nedir, kamkat bakımı

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


コメント機能がオフになっています。
bottom of page